Lenovo P780: odladěná ROM dělá telefon

Lenovo P780Dual sim Android Lenovo P780 láká na precizní dílenské zpracování, ostrý displej a výbornou výdrž baterie. V této recenzi se pokusíme vyvrátit mýtus špatně optimalizovaného software a také dáme tip, kde P780 zakoupit s již optimalizovaným software za zajímavou cenu včetně 2 leté záruky.

Chytré telefony od Lenovo nejsou na našem trhu tolik rozšířené a zatím ani známé. Je to však škoda, protože mnohdy jsou od tohoto výrobce v repertuáru velice povedené modely za zajímavé ceny. Nevýhodou Lenovo telefonů je to, že zatím nejsou oficiálně zastoupeny a to s sebou nese řadu úskalí mezi které patří mimo jiné velice rozšířená informace o nedostatečně optimalizované ROM, firmware či software chcete-li. Námi testovaný model dorazil od prodejce Here-Shop.cz, který telefony Lenovo na náš trh také dováží již třetím rokem a byl jeden z prvních dovozců této značky na poli smartphonů vůbec. Here-Shop.cz se může pochlubit také bohatými zkušenostmi s tvorbou a úpravou ROMek pro telefony, a to i včetně Lenovo P780. Věřím, že firmwarem od Here-Shop.cz a vůbec koupí P780 od nich se dají smazat dva výrazné mínusy jako je vyšší cena a také nedoladěnost software.

Here-Shop.cz garantoval dodání telefonu v plně českém jazyce, 24 měsíční záruku, možnost si zdarma stáhnout jejich další aktualizace včetně těch nejnovějších v budoucnu (P780 dorazila s kompletně přeloženou oficiální aktualizací S135 doplněna o veškeré Google služby jako je Obchod, Synchronizace s kalendářem, Mapy, Gmail a jako bonus byla v telefonu nainstalována Sygic navigace, která je jinak placena.

Telefon dorazil do 5 dní od objednání za cenu 6 190 Kč vč. DPH. Takovou cenu jsem u žádného jiného spolehlivého e-shopu v ČR nedostal. To byl také jeden z důvodů, proč jsem volil Here-Shop.cz

P780 dorazil ve stylové krabičce knižního formátu, ve které byla uložena mimo mobilu také nabíječka, originální příručka, sluchátka, USB a OTG kabel.

Rozsáhlý český manuál v PDF formátu mně byl ihned po objednávce zaslán na e-mail. Návod je opravdu detailní a začátečník s Android telefonem ho jistě uvítá.

Konstrukce

Lenovo P780 dle mého názoru patří mezi ty hezčí mobilní telefony. Vzhled je maximálně elegantní a trochu se vymyká současnému modernímu trendu co nejjednodušších čistých linek a výrazných detailů.

Hliníkové šasi dodává telefonu pocit solidnosti a bytelnosti. A nejde vlastně jen o pocit, Lenovo P780 je sestaveno opravdu poctivě a kvalitně. I zadní hliníkový kryt drží pevně na svém místě, přitom když jej odtrhnete, jde to poměrně snadno. Tyto aspekty určují, že Lenovo P780 se nebude v budoucnu rozpadat a trpět volností svých částí doprovázených vrzáním.

Strany telefonu jsou obehnány stříbrnou linkou. Hrany jsou designově ostré, přitom zbytek těla má řadu zaoblení jak v rozích, tak při přechodu do zad. Ve finále to má za následek to, že se P780 drží velice dobře, i když vzhledem ke svému 5 palcovému displeji se nejedná o malý telefon. Rozměry 143 x 73 x 10 mm to potvrzují, stejně tak i hmotnost 176 gramů je docela vysoká a v ruce je cítit. Osobně mám však radši, když je telefon v ruce cítit, takže s přihmouřením oka jsem za celkové provedení P780 velice potěšen.

Lokalizace do češtiny

U Lenovo P780 se neustále řeší nedokonalá lokalizace do českého jazyka. S problémy se potýkal hlavně Mironet a také CZC. Podle internetových diskuzí jsou ROM od těchto prodejců také nestabilní. Raději jsem tedy volil menšího prodejce a věřil, že k prodávanému zboží bude mít více individuální vztah. Jak jsem již uvedl, Lenovo P780 jsem pořídil v Here-Shop.cz, kde mně byla slíbená kompletní lokalizace.Po prvním spuštění Lenovo telefonu se spustil průvodce nastavení, který běžel plně v českém jazyce. Po dokončení nastavení jsem byl opravdu nadšen, že prodejce dodal, co slíbil. V přístroji jsem nezaznamenal místa, kde by se vyskytovala angličtina, ba dokonce čínština.

Výpočetní výkon

Lenovo P780 pracuje s čipsetem MTK6589, který v sobě integruje čtyřjádrový procesor o frekvenci 4×1,2 GHz a samostatný 3D akcelerátor. Antutu benchmark se pohybuje na rozmezí 14000 bodů. Výkon tohoto čtyřjádra lze tedy zařadit v dnešní době do zlatého středu a běžnému uživateli bude bohatě dostačovat. Náročnější uživatele může omezovat „pouhý“ 1GB RAM, ale i tak je k dispozici stále dostatek výkonu.

GPS

GPS bývá u čtyřjádrových MTK6589 procesorů často kritizována pro její slabou citlivost anebo pro pomalé načítání satelitů. Opět se zmíním o prodejci (Here-Shop.cz), který mě informoval, že se touto problematikou u své ROM zabýval, ale z velké části je delší načítání satelitů způsobenou HW chybou procesoru. Teď to vyznělo jako kdyby Lenovo P780 nešlo využít jao GPS navigace, ale po doladění, jsou její parametry zcela průměrné a tedy plně použitelné. U dodané ROM byl problém s delší dobou načítání satelitů (fixace), citlivost byla v pořádku. Obrátil jsem se s tímto problémem na prodejce Here-Shop.cz a dostal jsem radu, abych u telefonu provedl GPS fixaci. Jednoduchý úkon, který zrychlý práci telefonu se satelity. Po tomto zákroku jsem neměl problém telefon využívat i jako navigaci po městě. Ve zkratce, jedná se o aplikaci běžně dostupnou na Obchodu Play, která umožní téměř okamžité načtění pozic satelitů a jejich práci s nimi.

Baterie – nemá konkurenci

Baterie u Lenovo P780 je hlavním lákadlem, proč si tento dual sim smartphone pořídit. Pod zadním krytem se toiž skrývá 4000 mAh baterie, která zaručuje nevýdanou výdrž pohybující se v reálných hodnotách od 3 dnů až po dobu 12 dní v závisloti na využívání mobilu. Jak mnohým mohlo dojít, baterie stojí také za vyšší hmotností P780, ale myslím, že těch pár gramů navíc totiž rozhodně za to stojí a zcela objektivně musím říct, že Lenovo P780 je zařízení s nejlepší výdrží na trhu.

Velká baterie však má i svá negativa a tím často bývá dlouhá doba nabíjení. Výrobce však k telefonu dodává výkonnou 2A nabíječku, která dokáže Lenovo P780 nabít do plna za nějaké 3 hodiny, což je velice slušná hodnota.

Závěr

Předmětem této recenze bylo přesvědčit zájemce o Lenovo P780, že kvůli kolujícím informacím ohledně nestabilního softwaru rozhodně nestojí tento poctivý kus telefonu zavrhnout. Tak jako kola dělají auto, tak i perfektně odladěná ROMka dělá telefon. Stačí si vybrat vhodného prodejce, který k telefonu dodává precizně lokalizovanou ROM. V mém případě se jednalo o Here-Shop.cz, který i kromě stabilního telefonu nabízí také i sympatickou cenu oproti konkurenci (6 190 Kč vč. DPH). Nicméně i po odtranění závažných mínusů u tohoto telefonu jsou zde drobné mouchy. Sečteno, podtrženo, nákup Lenovo P780 doporučuji všema deseti.

Plusy:

  • podpora dvou SIM karet
  • fantastická baterie a výdrž
  • předinstalovaný Apex Launcher
  • některé softwarové vychytávky
  • slušný displej s jemným rozlišením
  • funkce USB Host
  • kvalitní konstrukce a použité materiály

Mínusy:

  • nevyměnitelná baterie, i když se k ní uživatel snadno dostane
  • video nahrávané do formátu 3gpp
  • vyšší hmotnost